Våra produkter

Fiberoptisk kabel

Fiberoptisk kabel, även kallad optisk fiberkabel, är en enhet som används för att överföra information via ljuspulser. Fiberoptisk kabel är konstruerad av en eller flera fiberoptiska fibrer, förstärkta och skyddade med speciellt material för att ha goda fysikaliska egenskaper under telekommunikationslinjekonstruktioner.

Optisk fiber är en teknik som gör att ljuset kan färdas längs tunna glasrör. Glasrör har speciell diameter, vanligtvis 9/125 för anslutningar i enläge. Fibrer som produceras med olika tekniker garanterar indikerad böjningsradie för rör enligt standard G652D, G657 A1, G657 A2. Fiberkärnor är färgade med olika färger, vilket gör anslutningen lätt vid skarvning av kabelkärnor.

Jera har olika typer av kablar som beror på applikationsområdet, såsom:
1) Huvudlinje fiberoptisk kabel
2) FTTH dropp fiberoptisk kabel
3) Fiberoptisk kabel för distribution inomhus
4) Kanalfiberoptisk kabel
Olika typer av kablar består av olika komponenter och används för olika applikationer. Vissa applikationer kräver vattentät, hög mekanisk hållfasthet, UV-resistent och vi förstärker något material (ståltråd, RFP, aramidgarn, gelé, PVC-rör etc) i kabel för att förbättra dess prestanda.

Jera integrerade framgångsrikt en fiberoptisk kabellösning för GPON, FTTx, FTTH nätverkskonstruktion. Vår optiska kabel kan appliceras på centrala slingor eller sista mils rutter för industribyggnader, järnvägs- och vägtransporter, industribyggnader, datumcenter och ect.

Vår kabel verifierades i fabrikens laboratorium eller tredje parts laboratorium, inspektion eller test inklusive införingsförluster och returförlusttest, draghållfasthetstest, temperatur- och fuktighetscykeltest, UV-åldringstest och etc som är i enlighet med IEC-60794, RoHS och CE.

Jera erbjuder alla tillhörande passiva optiska nätverksdistributionstillbehör såsom: fiberoptisk kabelklämma, fiberoptiska pacth-kablar, fiberoptisk skarvförslutning, fiberoptisk anslutningsbox och etc.

Kontakta oss gärna för framtida information!